Vācu valodas pēcpusdiena ģimnāzijā
Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzija jau otro gadu iesaistās Vācu valodas mēneša Latvijā norisēs (informācija šeit: https://www.goethe.de/ins/lv/lv/spr/eng/mds.html). 23.aprīlī Vācu valodas pēcdienas pasākumā skolēni no ģimnāzijas dažādām klasēm un citām mūsu pilsētas skolām pilnveidoja savu vācu valodu caur dziesmām, dzeju un interaktīvām spēlēm. Skanēja pazīstamas vācu dziesmas, piemēram, „99 Luftballons” 8.a klases izpildījumā un Rammstein hits, ko dzirdējām Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma Preiļu struktūrvienības audzēkņu izpildījumā. Tika prezentēti Ata (11.b) un Miervalža Hadinga (11.a) sacerēti dzejoļi vācu valodā. Jaunākie Preiļu 1.pamatskolas skolēni uzstājās ar jautriem bērnu priekšnesumiem. Pasākumu papildināja Kahoot viktorīnas par valstīm ar vācu valodu kā valsts valodu, kurā uzvarēja Toms no 9.b klases, un vācu mūziku, kurā uzvarēja Paula Helēna no 10.a klases. Vairāki ģimnāzijas skolēni bija atklājuši Alberta Einšteina citātu izpratni zīmējumos, kuri tika izstādīti pasākuma laikā un var tikt aplūkoti līdz mēneša beigām. Skolēni radoši parādīja savu valodas prasmi un kultūras izpratni, veidojot aizraujošu un izglītojošu atmosfēru. Paldies visiem dalībniekiem un organizatoriem! Paldies Vācijas vēstniecībai Rīgā par sarūpētajām dāvanām!
Atis Puzaks (11.b), pasākuma moderators
Sveicam un lepojamies ar godalgoto vietu ieguvējem Preiļu novada skolu sacensībās pavasara krosā!
Ķepuri cīnījās FIZMIX erudīcijas konkursa pusfinālā
Prieks, ka arī šogad izveidojās komanda dalībai FIZMIX Experiments konkursā. Tajā iesaistījās 9. klašu jaunietes: Dita Ruzģe – kapteine, Keitija Patrīcija Kokina, Santa Bērziņa, Anete Vilcāne un Marta Reča. Četru nedēļu garumā konkursa neklātienes kārtā bija jāpilda teorētiski uzdevumi un jāveic 2 – 3 eksperimentāli uzdevumi no dažādām fizikas tēmām, ko apgūst pamatskolā.
No 38 komandām Latgales reģionā Ķepuri iekļuva 10 labāko komandu sastāvā un guva iespēju piedalīties pusfinālā, kas norisinājās klātienē, Elektrum Fizikas festivāla ietvaros, š.g. 12. aprīlī Rīgā, ATTA centrā. Tur jaunietes izturēja pārliecinoši 1. kārtu (teorētisko) un iekļuva 2. kārtā (eksperimentālajā), bez tam, dodoties uz Rīgu, nedēļas laikā viņām bija jāizgatavo mūzikas instruments, ar kuru var precīzi atskaņot 3 toņus: 174 Hz, 220 Hz, un 261 Hz, un jānofilmē video tā skanējumam. Ķepuri konkursa pusfinālā Latgales reģionā ierindojās 4. vietā, viens punkts šķīra no trešās vietas un 2 punkti – no otrās vietas.
Balvas un aktivitātes, kā arī Fiņķa un Patrishas muzikālie priekšnesumi šo dienu padarīja vēl ilgi paliekošu atmiņā.
Fizikas skolotāja, komandas konsultante, Mārīte Lisova
10.A un 10.B klašu skolēni izmanto iespēju satikties ar Latvijas zinātniekiem
Atzīmējot Pasaules kvantu dienu, šī gada 16. aprīlī Preiļu 1. pamatskola kopā ar Latvijas Kvantu iniciatīvu sniedza iespēju novada skolu jauniešiem satikt zinātniekus, iesaistīties diskusijā un modelēt kvantu stāvokļus simulācijas nodarbībā.
Latvijas vadošie zinātnieki, Latvijas Universitātes (LU) tenūrprofesori Vjačeslavs Kaščejevs fizikā un Andris Ambainis datorzinātnē stāstīja par savu ceļu zinātnē, izvēlētajiem virzieniem un atbildēja uz pasākuma dalībnieku jautājumiem. Abi zinātnieki ir aktīvi kvantu tehnoloģiju attīstības entuziasti Latvijā un pasaulē. Viņi skolēnus iepazīstināja ar savu stāstu par skolas gaitām un zinātnieka karjeru, kā arī iespējām, ko šī karjera paver.
Te ļoti gribētos piebilst, ka arī mūsu ģimnāzijas absolventi Jānis Timošenko (2004./2005. m.g.) un Andrejs Sabanskis (2005./2006. m.g.) šobrīd ir atpazīstami mācībspēki Latvijā un pasaulē. Jānis Timošenko studējis fiziku Latvijas Universitātē un turpat 2015. gadā ieguvis doktora grādu. Tāpat viņš ir strādājis pēcdoktorantūrā divās universitātēs ASV Ņujorkas štatā, ir grupas vadītājs Friča Habera institūtā Vācijā un LU viesdocents kursā “Ievads statistiskajā fizikā”. Kā izsakās profesors Vjačeslavs Kaščejevs, Latvijas skolēni vēl nepazīst Timošenko personīgi, bet regulāri risina viņa veidotos uzdevumus fizikas olimpiādēs. Andrejs Sabanskis arī ieguvis Fizikas doktora grādu LU un ir vadošais pētnieks LU Skaitliskās modelēšanas institūtā. Viņš ik gadu ir sastopams skolēnu Valsts fizikas olimpiādes darbu vērtēšanā, pats ir ļoti daudzu uzdevumu autors.
Fizikas skolotāja, Mārīte Lisova
Drošība Latvijā un Eiropā: ES un NATO
16.aprīlī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā viesojās EP Vēstnieku skolu programmas eksperte, LU profesore, Sociālo un politisko pētījumu institūta vadošā pētniece, Žaneta Ozoliņa, lai iepazīstinātu mūs ar drošības jautājumiem Eiropā un pasaulē.
Žaneta Ozoliņa vērsa mūsu uzmanību, kā Eiropa risināja drošības jautājumus pēc Otrā pasaules kara un pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Izskaidroja, kādas procedūras tika izietas, lai ļoti straujos tempos 2004.gadā mēs iestātos NATO, bet pēc diviem gadiem noorganizētu NATO samitu Rīgā. Mēs uzzinājām par Latvijas armijas iesaistīšanos miera uzturēšanas operācijās kopā ar sabiedrotajiem Kosovā, Irākā, kā arī jūras flotes darbību Sarkanajā jūrā. Izpratām vairāk par mūsu karaspēka militārajām spējām, NATO iesaisti pēc Krimas okupācijas, tās pienesumu un reālo palīdzību Ukrainai.
Profesore izvērtēja arī pašreizējo ASV un ES darbību un turpmāko iespējamo rīcību un spēku samēru līdzsvaru starpvalstu attiecībās. Žaneta Ozoliņa kliedēja mūsu šaubas teikdama, ka, lai arī ģeopolitiskā situācija ir sarežģīta, Latvija ir drošībā, jo atrodamies ES un NATO sastāvā.
Paldies Žanetai Ozoliņai par interesanto un izzinošo stāstījumu un iespēju mums uzdot viņai sev interesējošos jautājumus un saņemt izvērstas atbildes.
Annija Ziediņa, 10.klase
Eiropas diena 2025
Preiļu robotikas kluba dalībniekiem panākumi Krētā
No 2025. gada 11.– 14. aprīlim Grieķijā, Krētas pilsētā Iraklijā norisinājās ceturtā starptautiskā robotikas olimpiāde “Minoan RobotSports Competition Global Olympiad” (MRC). Pasākums pulcēja dalībniekus no vairāk nekā 30 valstīm, piedāvājot plašu robotikas sporta disciplīnu klāstu. Sacensības notika iekštelpu stadionā “2 Aorakia” Neas Alikarnassou. Pasākumu organizēja Grieķijas Izglītības Robotikas Organizācija (H.E.R.O.) sadarbībā ar vietējiem un starptautiskiem partneriem.
MRC 2025 piedāvāja vairāk nekā 20 dažādas disciplīnas, tostarp līnijsekošanu (LEGO un elektronikā), līnijsekošanu ar šķēršļiem, futbolu, sumo cīņas (Mini, Mega, Micro, Nano, Humanoid, Lego), šaušanu, dronu sacensības, pentatlonu, svarcelšanu un citas.
Latviju sacensībās Krētā pārstāvēja Preiļu robotikas kluba/Robotu skolas dalībnieki – Andrejs Gžibovskis, Matīss Buks, Armands Upenieks, Vitolds Bīriņš un Juris Erts.
Latvijas pārstāvji piedalījās Megasumo, Minisumo un Lego līnijsekošanas disciplīnās.
1. vietu izcīnīja Andrejs Gžibovskis Lego līnijsekošanas disciplīnā. Andrejs Baltijas mēroga sacensībās jau bija sevi pierādījis, taču tagad apliecināja prasmes plašākā mērogā.
2. vietu Minisumo sacensībās izcīnīja Matīss un Armands, kuri ir vairākkārtēji vietējo un starptautisko sacensību uzvarētāji.
Megasumo disciplīnā bija spēcīgi konkurenti un vienā grupas cīņām mūsu robotam tika sabojātas būtiskas detaļas, kas liedza turpināt kaujas.
Novēlām veiksmi nākamajās sacensībās!
Juris Erts, PRK darba organizators
Sveicam un lepojamies ar godalgoto vietu ieguvējiem Preiļu novada skolu sacensībās badmintonā!
Lieldienu noskaņa skolā ir klāt!
Skolas pašpārvalde aicina visus piedalīties radošajā Lieldienu foto izaicinājumā “Lieldienas gaidot…” – apvienojieties komandās, izdomājiet oriģinālu ideju un uztaisiet foto, kas atspoguļo jūsu Lieldienu gaidīšanas noskaņu! Vai tā būs olu krāsošana, smieklīgs zaķis vai kāds negaidīts sižets? Radošums ir atslēga!
Un tas vēl nav viss … Saldumu medības arī būs! Meklē Lieldienu pārsteigumus skolā – dažas olas būs paslēpušās pavisam negaidītās vietās …
Balvas – gan foto izaicinājumam, gan saldumu medniekiem!
Sintija Ančeva, karjeras konsultants – pedagogs