Dienasgrāmata

Mūsu ceļojums sākās 5. jūlijā plkst. 8.15, kad no Rīgas lidostas devāmies uz Londonu. Šīs pašas dienas vakarā jau bijām sirsnīgi sagaidīti Krispinas skolā (Crispin school), kur pavadījām trīs neaizmirstamas dienas. Uzreiz jāatzīmē angļu skolotāju sirsnīgā attieksme, ieinteresētība mūsu problēmās un, neskatoties uz mācību gada noslēgumu, pilnīgs atbalstu mūsu centienos uzzināt pēc iespējas vairāk par angļu skolu programmām un darba metodēm ar skolēniem. Jāsaka, ka angļu skolēni arī pret mums bija ļoti solīdi un izpalīdzīgi, pieklājību un korektumu skolēna- skolotāja attiecībās mēs no viņiem varam mācīties. Skolotājs viņiem ir autoritāte un tai pašā laikā vecākais biedrs, draugs un padomdevējs.

Ceturtdien, 8. jūlijā

Atkal esam kopā ar kolēģiem no Latvijas skolām un dodamies uz vienu no Anglijas vides izglītības centriem- Nettlecombe Court, kur iepazināmies ar šo centru un nakšņojām. Anglijā ir daudz šādu centru, kas atrodas lauku vidē un nodarbojas ar kursu un skolēnu vasaras prakšu organizēšanu bioloģijā, ģeogrāfijā un ķīmijā. Šajos centros ir sakoncentrēta literatūra, kolosāla materiālā bāze, strādā skolotāji un pasniedzēji ar dažādu vecumu skolēniem, studentiem, kā arī ar pieaugušajiem, kas vēlas papildināt savas zināšanas bioloģijā, ekoloģijā un ģeogrāfijā. Mūsuprāt tā ir viena no iespējām taupīgi izmantot līdzekļus bioloģijas, ģeogrāfijas apgūšanai, jo tas iekārtu un līdzekļu mazumiņš, kas izmētāts pa lauku skolām Latvijā, savākts kopā un nodrošināts ar pasniedzējiem – skolotājiem, viena rajona robežās dotu daudz lielāku efektu skolēnu izglītībā, jo nav noslēpums, ka unikālas iekārtas dažās skolās gadiem stāv bezdarbībā. Bez tam tas arī veicinātu skolotāju pašizglītību, normālu pieredzes apmaiņu, nevis mākslīgi sagatavotās “paraugstundas”, ko mēs turpinām rādīt un kuru metodiskā vērtība ir tuva nullei. Preiļos ir telpas šāda centra izveidei, ir arī viss nepieciešamais dabas dotais – Preiļu parks ar unikālu augu valsti un ūdens baseinu.

Piektdien, 9. jūlijā

Devāmies uz Bristoli, kur mūsu mērķis bija vides centrs “CREATE”(Community Recycling Enviromental Action Training & Education). Šeit pavadījām visu dienu, tikāmies ar centra darbiniekiem, iepazināmies ar izstādi, kuras eksponāti bija veidoti no visdažādākajiem pārstrādātiem atkritumiem (papīrs, skārda bundžas, nevajadzīgas vecas lietas, plastmasa utt.). Izrādās, ka visu nevajag apglabāt zemē, jo daudz ko var ražot no sadzīves atkritumiem un ļoti efektīgi atkal izmantot ikdienišķām vajadzībām. Visinteresantākā, šķiet, bija EKO MĀJA, neliela māja būvēta no koka un otrreizējas pārstrādes materiāliem, apsildīta tiek ar saules un vēja enerģiju, elektronodrošinājumu dod arī saule un vējš. Gāzes patēriņš ziemā minimāls, ekspluatācijas izmaksas minimālas

Sestdien, 10. jūlijā

Dodamies uz Dorsetas grāfistes vides izglītības centru “Leeson House Field Studies Centre”. Centrā mūs iepazīstina, kā notiek sadarbība ar vietējām pašvaldībām. Visas skolas var izmantot šī centra iekārtas un pasniedzējus, lai mācītu skolēniem līdzsvarotu attīstību un padziļinātu skolēnu zināšanas dabaszinātnēs. Centrs sagatavo materiālus skolotājiem līdzsvarotas attīstības mācīšanai skolās, visa informācija par šīm tēmām tiek ievietota internetā. Ļoti daudz centrs strādā pie materiālu sagatavošanas skolām.

Svētdien, 11. jūlijā

Strādājām vides izglītības centrā (Nettlecome Count Field Centre) nodarbībās apskatījām līdzsvarotas attīstības mācīšanu un dalījāmies pieredzē par savās skolās redzēto, kā arī par veikto darbu savās skolās. Vakarpusē ceļojām uz citu centru (Preston Montford Field Centre, Shrevsbury), kur ieradāmie naktī.

Pirmdien, 12. jūlijā

Devāmies garā ceļojumā ar vilcienu uz ļoti interesantu vietu Dienvidjorkšīrā, kas saucās Zemes centrs (Earth centre). Tas ir liels 400 akru jauna veida atrakciju parks, kas tika ierīkots 1995. gadā slēgtas ogļraktuves vietā. Šeit ir iestādīti ap 60 000 koku, tai skaitā milzīgas relikto koku Ginko bilobus audzes, ierīkoti visdažādāko dārzu paraugi 21.gadsimta līmenī. Ūdens attīrīšanas iekārtas, kas izmanto ūdens augus un savvaļas augus, iztiekot bez specifiskajām ķimikālijām un baktēriju kultūrām. Parkā milzīgs daudzums izveidotu vigvamu, vasaras klašu, tuneļu no kārklu un vītolu klūgām. Speciāls bērnu teātris ar kolosālu akustiku. Apmeklētāji var pavadīt laiku dažādos paviljonos, kas stāsta par dažādām norisēm dabā, var iekļauties dzīvā šūnā un iziet visu evolūcijas gaitu uz Zemes. Neatkārtojami lāzeru grafikas efekti stāsta par dzīvības attīstību uz Zemes kopā ar kompjūteru izveidotu fantastisku mūziku. Kafejnīcās ekotīra pārtika, veikalos izstrādājumi no otrreizējās pārstrādes materiāliem, kā arī modernākās tehnoloģijas radio un TV uztvērēji, kas darbojas, izmantojot vēja, gaismas un mehānisko enerģiju. Parkā var vizināties ar saules gaismas dzinēja ratiem, kā arī ar velosipēdiem, ko kopēji darbina, griežot pedāļus, seši cilvēki, pie kam, braucēji ir novietoti pa apli un tikai viens ir pie stūres. Interesanti bija augsnes aizstājēji, stikla šķembas, kas speciāli apstrādātas un kalpo par substrātu augiem, akmens vate utt.

Otrdien, 13. jūlijā

Dodamies uz Mančesteru, lai tiktos ar DEP (Development Education Project) pārstāvi. Šī organizācija darbojas pie Mančesteras universitātes un ir izveidota, lai palīdzētu skolām ieviest līdzsvarotas attīstības izglītības sistēmu. DEP personāls nodarbojas ar mācību programmu pilnveidošanu, materiālu sagatavošanu skolām, skolotāju izglītošanu utt. Bez tam viņi ļoti nopietni nodarbojas ar sabiedriskās domas izpēti dzīves kvalitātes uzlabošanas jautājumos.

Pēcpusdienā devāmies uz vēl vienu izglītības centru (Bishops Wood Environmental Education center, Vorcester), kas mūs pārsteidza ar ļoti neparasti veidotu ēku, kas harmoniski iekļaujas vidē, ir aprīkota ar visu nepieciešamo, lai ekonomiski izmantotu enerģiju un dabas resursus( piem. Tualetēs tiek izmantots lietus ūdens, tas bioloģiski pēc izlietošanas tiek attīrīts un izmantots atkal). Centrs ir nodrošināts ar visu nepieciešamo dabaszinātņu apguvei(bibliotēka, moderni mikroskopi, datori, ierīces putnu un dzīvnieku novērošanai, videokameras pie putnu ligzdām, savvaļas zvēru apmešanās vietām. Centram pieder 39 hektāri zemes un meža. Interesanti bija fotosintēzes modeļi, apkārtnē izveidoti neskaitāmi objekti- lapenes no vītolu klūgām, dabas klases vikingu kuģis, no salmiem celta māja, vēja stabules utt. Centrs piedāvā apmācību skolēniem un studentiem visdažādākos līmeņos. Dienas beigās devāmies Londonas virzienā un nakšņojām vēl vienā vides izglītības centrā (Juniper Hall Field Centre).

Trešdiena, 14. jūlijs

Mūsu ceļojuma pēdējā diena. Rīta cēlienu pavadījām centrā, izvērtējot šos kursus un atskaitoties projekta vadītajiem par paveikto.

Mūs vēl gaidīja neliela ekskursija pa Londonas ievērojamākajām vietām un tad jau varējām māt ardievas Anglijai un sākt sapņot par Latviju. Nekur nav tik labi kā mājās! Par to liecināja mūsu un bērnu deju kolektīva “Ritenītis” aplausi, kas skanēja, lidmašīnai nolaižoties Rīgā.
Preiļi- Rīga -Lielbritānija – Preiļi 1999.

FOTOGALERIJA | DIENASGRĀMATA | KRISPINA |
* Preston Montford | * Juniper Hall | * Nettlecombe Court

* teksts ir angļu valodā
* text in English