NORDPLUS JUNIOR projekta dalībnieku viesošanās ģimnāzijā un pirmā mobilitāte

Aizvadītā gada notikumu virpulī Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijā bija viens īpašs brīdis palika atmiņā kā emocionāls, iedvesmojošs un nozīmīgs. Tā bija Nordplus Junior projekta mobilitāte, kas no 10. līdz 16. novembrim pulcēja viesus no Lietuvas un Igaunijas. Projektā piedalījās Prienai Žiburio ģimnāzijas un Tallinn Laanemere ģimnāzijas pārstāvji – katru valsti pārstāvēja divi skolotāji un pieci skolēni.

Mobilitātes tēma bija “Tradicionālā amatniecība – veids, kā dzīvot ilgtspējīgi”, un šī ideja caurvija visas nedēļas norises. Katra diena bija piesātināta ar interesantām un izglītojošām aktivitātēm, kas sniedza neaizmirstamu pieredzi gan viesiem, gan pašiem Preiļu ģimnāzistiem.

Mobilitātes pirmā diena sākās ar sirsnīgu apsveicināšanās koncertu ģimnāzijā. Skolēni ar muzikāliem priekšnesumiem un uzrunām radīja viesiem īpašu sajūtu, kas lika justies kā mājās. Pēc sirsnīgā apsveicināšanās koncerta katras valsts skolēni prezentēja savu valsti un skolu, daloties ar kultūras un izglītības īpatnībām. Šīs prezentācijas veidoja pamatu ciešākai draudzībai un sadarbībai. ”Ledus laušanas” aktivitātes radīja draudzīgu un nepiespiestu atmosfēru, palīdzot dalībniekiem justies vienotiem.

Nedēļas gaitā bija iespēja iesaistīties kopīgā sportošanā, kas stiprināja komandas garu, un meistarklasēs, kurās tika apgūtas dažādas tradicionālās amatniecības prasmes. Šīs nodarbības ne tikai akcentēja Baltijas valstu kopīgās vērtības un tradīcijas, bet arī parādīja, ka, apgūstot jaunas iemaņas, tās var būt nozīmīgas mūsdienu ilgtspējīgā dzīvesveidā.

Īpašs brīdis bija valsts dzimšanas dienas koncerts Preiļu kultūras namā, kur skanēja dziesmas, kas saliedēja visas trīs Baltijas valstis. Savukārt danču vakars radīja neaizmirstamu tautisko un draudzības atmosfēru, ļaujot dalībniekiem ne tikai izbaudīt, bet arī aktīvi iesaistīties latviešu tautiskajās dejās.

Mobilitātes laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīt Latvijas kultūras bagātības, piedaloties dažādās ekskursijās un muzeju apmeklējumos. Viesiem tika organizēta ekskursija uz Andrupenes lauku sētu, kur viņi iepazina Latgales lauku dzīves tradīcijas un amatniecības prasmes.

Tika apmeklēts arī Jaundomes muzejs, kas veltīts tradicionālajai zvejniecībai. Tas atklāja ne tikai Latvijas ūdeņu bagātības, bet arī senās zvejas metodes un dzīvesveidu pie ezeriem.

Viena no spilgtākajām pieredzēm bija Līvānu stikla muzeja apmeklējums, kur viesi varēja aplūkot stikla mākslas izcilos piemērus un uzzināt vairāk par stikla izgatavošanas vēsturi un tehnoloģijām. Savukārt Preiļu Leļļu muzejs piedāvāja iespēju iepazīt unikālu un radošu pasauli, kas iedvesmoja ar saviem mākslas darbiem.

Īpašu iespaidu atstāja arī vizīte Nester Custom galerijā, kur varēja aplūkot neparastus un oriģinālus dizaina darbus, kas parāda amatniecības un mākslas mijiedarbību.

Mobilitātes noslēgumā dalībnieki devās uz Rīgu, kur apmeklēja Okupācijas muzeju, kas lika aizdomāties par Latvijas vēstures nozīmīgajiem posmiem. Pastaiga pa Vecrīgu ļāva izbaudīt galvaspilsētas vēsturisko šarmu un arhitektūras daudzveidību.

Šīs ekskursijas padarīja mobilitāti vēl daudzveidīgāku un ļāva dalībniekiem pilnvērtīgi iepazīt Latvijas kultūras un vēstures bagātības.

Projekts apliecināja, cik svarīgi ir saglabāt un dalīties ar tradicionālajām amatniecības prasmēm, kā arī cik daudz var iemācīties un iegūt, darbojoties kopā ar citu valstu pārstāvjiem. Nordplus Junior mobilitāte bija ne tikai izglītojoša, bet arī emocionāli bagāta pieredze, kas vienoja dalībniekus un lika novērtēt sadarbības spēku.

Šis projekts pierādīja, ka kultūra, tradīcijas un kopīgi mērķi var vienot cilvēkus, neatkarīgi no viņu izcelsmes vai dzimtās valodas. Preiļos aizvadītā nedēļa bija dzīvs apliecinājums tam, kā veidot ciešākas saites starp Baltijas valstīm un radīt neaizmirstamus iespaidus.

Silvija Kivko
latviešu valodas un literatūras skolotāja

print

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.