Kultūras un izglītības piedzīvojums Alantā

No 3. līdz 7. martam mēs, JEPVĢ 10 skolēni un 2 skolotājas,  devāmies neaizmirstamā ceļojumā uz Alantu Lietuvā, kur piedalījāmies  Nordplus Junior projektā “Mūsu mantojuma harmonija un kontrasti” (Harmonies and Contrasts of Our Heritages). Nedēļa bija piepildīta ar kultūras iepazīšanu, izglītojošiem piedzīvojumiem un meistarklasēm, kurās attīstījām savas radošās prasmes. 

Skolas dzīve un radošās nodarbības
Alanta mūs sagaidīja silti un viesmīlīgi, kaut arī laukā bija pavisam drēgni. Jauniešiem-  atkalredzēšanās prieks  ar  decembrī iepazītajiem draugiem. Skolotājām- draudzīgas, koleģiālas sarunas ar skolotājiem. Visu nedēļu bijā skolas direktores Daļas Skebienes (Dalia Skebienė)  un projektu koordinatores  Ingrīdas Vilavičienes (Ingrida Vilavičienė) aprūpēti.  Iepazināmies ar skolu, tās ikdienu. Mums bija iespēja piedalīties un līdzdarboties  angļu valodas, ģeogrāfijas un mākslas stundās. Abu skolu projekta dalībnieki izveidojas kori, tāpēc katru dienu notika  kora mēģinājumi. Skolas dzīves ritmu papildināja tradicionālo svētku svinības – Meteņi (Shrove Tuesday), kas vienlaikus bija arī Aizgavēnis. Šie svētki  – lietuviešu tradicionāls pavasara sagaidīšanas festivāls. Skolēnu sarūpētu cienastu tirdziņš, maskas, dziesmas un dejas radīja dzīvīgu un jautru atmosfēru, protams, baudījām šo svētku tradicionālos ēdienus- pankūkas, speķi, maizi.  Neaizmirstama bija folkloras pēcpusdiena.  

Meistarklases un tradicionālie amati
Viena no aizraujošākajām pieredzēm bija skolēnu un skolotāju dalība dažādās radošajās meistarklasēs. Daudzas no šīm aktivitātēm piedzīvojām pirmoreiz. Pirkstu veiklību pārbaudījām papīra griešanas mākslas meistarklasē – apguvām  tradicionālo lietuviešu griezumu ornamentu “Dzīvības koks”. Tradicionālajā amatnieku centrā “Mākslinieciskais ciems” kā mazi bērni ar smiekliem un sajūsmu darbojāmies filcēšanas darbnīcā, kur māksliniece Jurga Zaikiene (Jurga Zaikinė) iepazīstināja ar vilnas apstrādes tehniku un tās pielietojumu. Alantas muižā veidojām apsveikumus, izmantojot herbārija augus. Latviešu un lietuviešu kultūra daudzās lietās ir līdzīga. Arī mēs Ziemassvētkos veidojam puzurus. Salmu dārzu veidošana ir UNESCO atzīts lietuviešu kultūras mantojums. Mākslinieces Zitas Spranginienes (Zita Spranginienė)  vadībā veidojām savus mazos puzurus, kurus savienojām vienā lielā draudzības puzurā, ko Alantas ģimnāzija kā dāvanu pasniedza mums. Videnišķu klosterī, iedvesmojoties no klostera svētsvinīgās atmosfēras,  veidojām gleznas- mozaīkas. 

Ekskursijas un kultūras iepazīšana
Projekta dalībniekiem bija iespēja iepazīt Lietuvas vēsturiskās un dabas bagātības. Par milzīgu piedzīvojumu izvērtās Etnokosmoloģijas muzeja apmeklējums, kur uzzinājām daudz jauna par Visumu un kosmosa izpēti. Molētu pilsētas apskatē  baudījām  vietējo arhitektūru un kulinārijas tradīcijas. Projekta pēdējā dienā apmeklējām Lietuvas galvaspilsētu Vilņu. Skolēni piedalījās selfiju tūrē vecpilsētā. Baudījām neaizmirstamo gaisotni slavenajā Kaziukas gadatirgū, kas ir viens no lielākajiem tradicionālajiem tirdziņiem Baltijā.
Projekta mobilitātes nedēļas izskaņā beigās notika sirsnīgs atvadu koncerts, skolēni apvienojās vienotā korī, dziedot dziesmas latviski un lietuviski, daloties iespaidos par aizvadīto laiku. Šī mobilitātes nedēļa bija ne tikai jaunu zināšanu un prasmju apguve, bet arī iespēja iepazīt jaunu kultūru, iegūt draugus, veidot jaunus draudzības tiltus un gūt neaizmirstamas atmiņas.

Lūk, ko par mobilitāti Alantā saka skolēni:
Ieva: “Nedēļa pagāja ātrāk, nekā biju domājusi. Alantas ģimnāzija ir neliela, bet ļoti jauka skola ar atsaucīgiem un aktīviem skolēniem. Īpaši mani interesēja visi rokdarbi, ko veidojām – papīra izgriezumus, salmu dārzus, mozaīkas. No visām vietām, ko apmeklējām, man mīļākā bija Etnokosmoloģijas muzejs, kur bija apvienotas Lietuvas tradīcijas ar kosmosu. Pats svarīgākais visā šajā nedēļā bija draudzība, ko izveidojām ar lietuviešiem, kuri piedalījās projektā. Bez viņiem šī pieredze nebūtu bijusi tik īpaša. Mobilitāte Alantā manī radīja vēlmi atgriezties gan tur, gan Viļņā, lai vēl vairāk iepazītu šo valsti un cilvēkus.”
Gunita: “Visvairāk atmiņā palikušas ekskursijas klosterī un Etnokosmoloģijas muzejā, jo tas ir iespaidīgs. No visām darbnīcām īpaši patika filcēt aitas vilnu, veidot mozaīku un salmu puzurus, jo man tas bija kaut kas jauns un nepieredzēts. Katru dienu bija iespēja pagaršot kaut ko jaunu no Lietuvas virtuves, visi ēdieni bija ļoti garšīgi. Ļoti patika folkloras deju un dziesmu vakars, kur apmainījāmies ar savu tautu enerģiskumu un mantojumu, kā arī koris, kurā iemācījāmies lietuviešu dziesmas.”
Emīls:Šajā apmaiņas programmā es uzzināju vairāk par Lietuvas vēsturi. Satiku jaunus cilvēkus  un ar dažiem sanāca pat sadraudzēties, tāpēc varu teikt, ka ieguvu jaunus draugus. Attīstīju angļu valodas zināšanas, izmantojot to ikdienā, lai veiksmīgi sarunātos ar lietuviešiem. Iepazinu daudz jaunu vietu, kuras varētu ieteikt ģimenes ceļojumam, piemēram, Lietuvas Etnokosmiskais muzejs. Nedaudz iemācījos lietuviešu valodu, ja kādreiz vajadzēs, varēšu diezgan precīzi izlasīt tekstu, pateikt vienkāršus vārdus. Sapratu, ka Lietuvas kultūrā ir iezīmes ne tikai no Krievijas, Vācijas, bet arī no Japānas un mazliet Indijas. Par to es vairāk aizdomājos, kad vēroju mākslas darbus muzejos. Vēlos pateikties par sniegto iespēju, lai iepazītu kaimiņvalsti Lietuvu. Tas man ļoti daudz nozīmē!”
Elīna: “Nord+ projektā es ieguvu daudz ko jaunu: ne tikai zināšanas bet arī draugus. Lietuvieši ir ļoti pieklājīgi un gatavi sadraudzēties ar ikvienu. Viļņas Kaziukas gadatirgus, manuprāt, ir lielākais, kādā es jebkad esmu bijusi, tur ir viss, sākot ar ēdienu, beidzot ar karikatūras mākslu. Ceļi Alantas apkārtnē liek vēderam apgriezties otrādāk, tāpēc es tos izbaudīju. Es noteikti atgriezīšos Alantā vēlreiz, iespējams jau vasarā!”

Paldies ģimnāzijas koordinatorei Annai Verzai par iespēju piedalīties šajā projektā!

Silvija Kivko,
projekta dalībniece, latviešu valodas un literatūras skolotāja

print

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.